Samsun'un Bafra İlçesinde Kekik Fide Dağıtım ve Dikimi Tarla Günü

 

Doğu Karadeniz Bölgesi Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında Samsun ilinde 8 üreticiye 22 dekar alanda 88 bin kekik fidesi dağıtım törenine Dokap İdaresi olarak katılım sağlandı.

Programa Bafra Kaymakamı Sn. Cevdet ERTÜRKMEN, DOKAP Başkanı Sn. Hakan GÜLTEKİN, İl Tarım ve Orman Müdürü Sn. İbrahim SAĞLAM ve ilçedeki kamu kurumları, siyasi parti başkanları ve çiftçi örgütlerinin katılımı ile açılış programı gerçekleştirildi.

Etkinlikte konuşan DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sn. Hakan Gültekin, '2015 yılından beri 9 ilde 450 bitkinin envanteri çıkartıldı. Bu bitkiler tıbbi aromatik bitkiler dediğimiz ülkemizin hem ithal ettiği hem ihracata konu olan önemli ürünlerimiz. 450 bitkiden de 9 ilde 40 tanesi ile ilgili hedef koyduk. Bunun 17'si ile ilgili eğitimlerini, bahçe düzenlemelerini, üreticileri ile bir süreç yürüttük. Şimdi Samsun ilimizde, Bafra ilçemizde önemli uygulamalarımız oldu. Özellikle hem Tarım ve Orman Müdürlüğümüzle uygulamalarımız oldu hem Büyükşehir ile çalıştığımız alanlarımız oldu. Samsun en iyi çalıştığımız illerden bir tanesi. Cumhurbaşkanlığı stratejik hedefleri arasında tıbbi aromatik bitkilerle ilgili önemli bir hedefler koyuldu. Bu hedeflere bizler sahada mutlaka destek vermek zorundayız. Bu doğrultuda çalışmalarımızı yürütüyoruz' şeklinde konuştu.

Bafra Kaymakamı Sn. Cevdet Ertürkmen ise 'Toplumun itici gücü kadınlar. Bugün biz tıbbi aromatik bitkilerin önemini henüz kavramış değiliz. Anadolu'da geçmişten beri tıbbi aromatik bitkiler kullanılır. Biz aslında unuttuğumuz değerleri keşfediyoruz. Kekik de bunlardan birisi. Baframızda faaliyet gösteren kadın kooperatifimiz var. Bu tıbbi aromatik bitkilerin itici gücü girişicisi kadınlarımızdır. Özellikle miras yoluyla topraklarımız aşırı küçülmüş, köylerimizde, ovalarımızda çok dar alanlarda 500 metre kare, bin metre kare topraklar var. Bu toprakların atıl kalması, ekonomi dışı kalması hiç de uygun değildir. Yine önemli bir projemiz göl soğanı özellikle tıp sanayisinde kullanılıyor. Onu da Bafra'da yaygınlaştırmaya çalışacağız' şeklinde konuştu.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü Sn. İbrahim Sağlam konuşmasında, 'Özellikle tıbbi aromatikte ilimizde 2020 rakamlarına göre toplam 5 bin 500 dekar alanda 2 bin 100 dekar ekimimiz var. Toplam 15 çeşit tıbbi aromatik bitki mevcut. Kekikle ilgili de daha önce 2021 yılı sunmuş olduğumuz projeyi bugün hayata geçiriyoruz. Kekik ilimizde toplam 130 dekar alanda 34 ton üretimi yapılmakta. Birim alandan çok fazla kazanç getiren bir ürünümüz. Kekiğin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Çayından, baharatından, yağından ve sağlık sektöründe birçok faydaları var. Biz buradaki kadın kooperatifimiz ile birlikte toplam proje bedeli 280 bin TL olan, sadece 8 çiftçimize 22 dekar alanda ekilecek olan fideyi vermekteyiz. Bunların damlama sulamasıyla, organik tarım yapmayla ilgili sertifikaları da bu projenin içerisinde olacak' dedi.

Eklenme : 08.06.2021
Diğer Haberler
DOKAP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİ-DOKAP) İstişare Toplantısı GerçekleştirildiDOKAP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİ-DOKAP) Giresun Üniversitesi ev sahipliğinde YÖK Başkanı Prof.Dr. Erol ÖZVAR’ ın katılımı ile DOKAP Üniversiteleri istişare toplantısı Ömer Halis Demir toplantı salonunda gerçekleştirildi.
"Karadeniz Bölgesinde Isırgan Tarımının ve Teknolojisinin Yaygınlaştırılması Projesi” Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi“Karadeniz Bölgesinde Isırgan Tarımının ve Teknolojisinin Yaygınlaştırılması Projesi” değerlendirme toplantısı DOKAP İdaresi Başkanlığında düzenlendi. Düzenlenen toplantıya, DOKAP İdaresi Başkanı Hakan GÜLTEKİN, Başkan Yardımcıları Mustafa Kemal Bilgin ve Şeref DEMİR, DOKAP BKİ Koordinatörü Osman DEMİR ile 19 Mayıs Üniversitesinden Prof. Dr. Selim AYTAÇ, Prof. Dr. Ali Kemal AYAN, Ordu Üniversitesinden Ziraat Fakültesi Dekan Yrd. Özbay DEDE, Giresun Üniversitesinden Dr. Öğretim Üyesi Kenan BÜYÜKKAYA ile Fındık Harmanı İşletmecisi Demet ÖZDEMİR' in katılımları ile tamamlandı.
DOKAP Sözleşmeli Uzman Personel Alım İlanıBaşkanlığımızca 03/06/2011 tarih ve 642 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 5. Maddesinin 3. Fıkrası ve 11/09/2013 tarihli ve 28762 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2013/5286 karar sayılı Bölge Kalkınma İdarelerinde Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslara göre İşletme, İktisat, Maliye, Kamu Yönetimi veya bunlara denkliği yüksek öğretim kurulunca kabul edilen yurtiçindeki veya yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından en az lisans düzeyinde mezun olan 2 (iki) sözleşmeli uzman personel alımı gerçekleştirilecektir.
Gümüşhane İlinde DOKAP Tarafından Desteklenen Projeler Kapsamında Ekipman Dağıtım Töreni GerçekleştirildiDoğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanlığı tarafından desteklenen Gümüşhane Tarım ve Orman İl Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen ‘Organik Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi’, 'Gümüşhane Meralarında Otlatma ve Verimliliğin Arttırılması Projesi' kapsamında üreticilere 4070 kg temel petek alımı, 1226 adet organik kovan, 876 adet Varroa ilaç, Kontrol ve Analiz Hizmet Alımı Sertifikasyon belgesi ile 350 adet sıvat dağıtım töreni gerçekleştirildi.
DOKAP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİDOKAP) Üst Kurul ve Stratejik Planlama Kurulu Toplantısı GerçekleştirilmiştirDOKAP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİDOKAP) Dönem Başkanı Giresun Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, 20 Ekim 2021 Çarşamba günü Giresun ili Kümbet yaylasında Üst Kurul ve Stratejik Planlama Kurulu toplantısı gerçekleştirilmiştir.
Ordu İlinde Fındık Altı Yumurta Tavukçuluğu Projesi İmza Töreni GerçekleştirildiDOKAP İdaresi olarak desteklediğimiz Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile birlikte yürütülen 'Fındık Altı Yumurta Tavukçuluğu Projesi' kapsamında Ordu ilimizde yer alan üreticilerle hibe sözleşmesi imza töreni gerçekleştirildi.