Samsun'un Bafra İlçesinde Kekik Fide Dağıtım ve Dikimi Tarla Günü

 

Doğu Karadeniz Bölgesi Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında Samsun ilinde 8 üreticiye 22 dekar alanda 88 bin kekik fidesi dağıtım törenine Dokap İdaresi olarak katılım sağlandı.

Programa Bafra Kaymakamı Sn. Cevdet ERTÜRKMEN, DOKAP Başkanı Sn. Hakan GÜLTEKİN, İl Tarım ve Orman Müdürü Sn. İbrahim SAĞLAM ve ilçedeki kamu kurumları, siyasi parti başkanları ve çiftçi örgütlerinin katılımı ile açılış programı gerçekleştirildi.

Etkinlikte konuşan DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sn. Hakan Gültekin, '2015 yılından beri 9 ilde 450 bitkinin envanteri çıkartıldı. Bu bitkiler tıbbi aromatik bitkiler dediğimiz ülkemizin hem ithal ettiği hem ihracata konu olan önemli ürünlerimiz. 450 bitkiden de 9 ilde 40 tanesi ile ilgili hedef koyduk. Bunun 17'si ile ilgili eğitimlerini, bahçe düzenlemelerini, üreticileri ile bir süreç yürüttük. Şimdi Samsun ilimizde, Bafra ilçemizde önemli uygulamalarımız oldu. Özellikle hem Tarım ve Orman Müdürlüğümüzle uygulamalarımız oldu hem Büyükşehir ile çalıştığımız alanlarımız oldu. Samsun en iyi çalıştığımız illerden bir tanesi. Cumhurbaşkanlığı stratejik hedefleri arasında tıbbi aromatik bitkilerle ilgili önemli bir hedefler koyuldu. Bu hedeflere bizler sahada mutlaka destek vermek zorundayız. Bu doğrultuda çalışmalarımızı yürütüyoruz' şeklinde konuştu.

Bafra Kaymakamı Sn. Cevdet Ertürkmen ise 'Toplumun itici gücü kadınlar. Bugün biz tıbbi aromatik bitkilerin önemini henüz kavramış değiliz. Anadolu'da geçmişten beri tıbbi aromatik bitkiler kullanılır. Biz aslında unuttuğumuz değerleri keşfediyoruz. Kekik de bunlardan birisi. Baframızda faaliyet gösteren kadın kooperatifimiz var. Bu tıbbi aromatik bitkilerin itici gücü girişicisi kadınlarımızdır. Özellikle miras yoluyla topraklarımız aşırı küçülmüş, köylerimizde, ovalarımızda çok dar alanlarda 500 metre kare, bin metre kare topraklar var. Bu toprakların atıl kalması, ekonomi dışı kalması hiç de uygun değildir. Yine önemli bir projemiz göl soğanı özellikle tıp sanayisinde kullanılıyor. Onu da Bafra'da yaygınlaştırmaya çalışacağız' şeklinde konuştu.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü Sn. İbrahim Sağlam konuşmasında, 'Özellikle tıbbi aromatikte ilimizde 2020 rakamlarına göre toplam 5 bin 500 dekar alanda 2 bin 100 dekar ekimimiz var. Toplam 15 çeşit tıbbi aromatik bitki mevcut. Kekikle ilgili de daha önce 2021 yılı sunmuş olduğumuz projeyi bugün hayata geçiriyoruz. Kekik ilimizde toplam 130 dekar alanda 34 ton üretimi yapılmakta. Birim alandan çok fazla kazanç getiren bir ürünümüz. Kekiğin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Çayından, baharatından, yağından ve sağlık sektöründe birçok faydaları var. Biz buradaki kadın kooperatifimiz ile birlikte toplam proje bedeli 280 bin TL olan, sadece 8 çiftçimize 22 dekar alanda ekilecek olan fideyi vermekteyiz. Bunların damlama sulamasıyla, organik tarım yapmayla ilgili sertifikaları da bu projenin içerisinde olacak' dedi.

Eklenme : 08.06.2021
Diğer Haberler
Tokat İlinde DOKAP İdaremiz tarafından desteklenen ''Bir Fidandan Bin Bağ Kuralım'' Projesinin Protokol İmza Töreni Gerçekleştirildi2021 Yılı Tokat ili Yatırım Programı kapsamında DOKAP İdaremiz tarafından desteklenen Tokat Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile ''Bir Fidandan Bin Bağ Kuralım'' projesinin protokolleri gerçekleştirildi.
Tokat İlinde 2021 Yılı Yatırım Programımız Kapsamındaki Projelerin Protokol İmza Törenleri GerçekleştirildiTokat ili 2021 Yılı Yatırım Programı kapsamında DOKAP İdaremiz tarafından desteklenen Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile ''Tokat İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi'', ''Tokat İli Çiğ Süt Toplama Altyapısının Geliştirilmesi Projesi', ''Takipli Kuzular Gelişen Nesiller Projesi'', ''Tokat İli Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi '' ve ''Su Ürünleri İşletmelerinin Altyapısının İyileştirilmesi Takip ve Kontrolü'' projelerinin protokolleri gerçekleştirildi.
Çorum İlinde DOKAP Bölge Kalkınma Programı (2021-2023) Tanıtım Toplantısı GerçekleştirildiDoğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) olarak Bölge Kalkınma Programları (2021-2023) tanıtım toplantısı Çorum ilinde gerçekleştirildi. 2013-2020 yıllarında uygulanan ve devam eden projelerin stratejik çerçeveleri, temel amaçları, tematik hedefleri ve bu doğrultuda tanımlanan sektörel operasyonel programlarımız ile 2021 yılı onaylanan projelerimiz hakkında bilgilendirmeler DOKAP Başkanı Sn. Hakan GÜLTEKİN tarafından yapıldı.
Çorum İlinde 2021 Yılı Yatırım Programımız Kapsamındaki Projelerin Protokol İmza Törenleri GerçekleştirildiÇorum ili 2021 Yılı Yatırım Programımız kapsamında DOKAP İdaremiz tarafından desteklenen Çorum Doğa Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürlüğü ile ''Budaközü Vadisinin Doğa Turizmine Kazandırılması'' projesinin protokolleri gerçekleştirildi.
Bayburt'un Demirözü İlçesinde ''Süt İşleme Tesisi“ Projesinin Protokol İmza Töreni GerçekleştirildiDOKAP İdaresi olarak 2021 yılı Yatırım Programı kapsamında Demirözü Belediyesi ile yürütülen ''Süt İşleme Tesisi“ projesi protokolleri Demirözü Belediye Başkanı Sn. Arslan GÜRER ile DOKAP İdaresi Başkanı Sn. Hakan GÜLTEKİN tarafından imzalandı.
Bayburt İlinde 2021 Yılı Yatırım Programımız Kapsamındaki Projelerin Protokol İmza Törenleri GerçekleştirildiBayburt ili 2021 Yılı Yatırım Programımız kapsamında DOKAP İdaremiz tarafından desteklenen Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile ''Bayburt İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi'', ''Bayburt İli Mobil Koyun Banyoluğu'' ve ''Çadır Tipi Koyun Ağılı'' projelerinin protokolleri gerçekleştirildi. Projelerin protokolleri Bayburt Valisi Sn. Cüneyt EPCİM, DOKAP Başkanı Sn. Hakan GÜLTEKİN, Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürü Sn. Selami ERSEN tarafından oluşturuldu.