DOKAP’tan Samsun Çakmak Barajı Havzasında Organik Üretime Destek

DOKAP BKİ Başkanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile 2020-2021 yıllarında birlikte yürütülen "Çakmak Barajı Çevresinde Bulunan Sulama Havzası Korunması ve Organik Üretimi Destekleme Projesi" kapsamında organik fındık tarımda verim artışı için 345 çiftçimize 28 adet pülverizatör, 2 adet dal parçalama makinesi, 5 ton sıvı organik gübre desteği sağlandı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından ortaklaşa yapılan "Organik Havzalarda Organik Üretimin Geliştirmesi Projesi" kapsamında Çarşamba ilçesi Ağcagüney Mahallesi'ndeki fındıkla uğraşan çiftçilere organik gübre, pülverizatör ve dal parçalama makinesi dağıtıldı. Çakmak Barajı havzasında doğal yaşamın korunması ve içme suyu kirlenmesinin önlenmesi amacıyla yürütülen proje kapsamında dağıtılan ürünler için Ağcagüney Mahallesi'nde tören düzenlendi.

Törene, DOKAP BKİ Başkanı Hakan GÜLTEKİN, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM, Çarşamba Kaymakamı Şükrü YILDIRIM, Çarşamba Belediye Başkanı Halit DOĞAN ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa DEMİR katılım sağladılar.

"Su havzalarının korunması ile ilgili bir hedefimiz var"

Projenin önemine değinen DOKAP Başkanı Hakan Gültekin, "DOKAP olarak özellikle bölgenin gelişmişliğiyle ilgili sektörel bazda eylem planımız çerçevesinde önemli çalışmalar yürütmekteyiz. Bu doğrultuda bugün Çakmak Barajı çevresindeki su havzasında iki şey hedeflenmektedir. Öncelikle olarak su havzalarının korunması ile ilgili bir hedefimiz var. İkinci hedefimiz ise organik üretim. Bu doğrulta çiftçilerimizin desteklenmesi daha sonraki üretim ve sonraki süreçle ilgili satış ve pazarlama ile ilgili önemli hedefler var. Özellikle yerel yöneticilerimiz çiftçinin, üreticinin yanında istihdama konu olabilecek güzel işlerin takibindeler. Büyükşehir Belediyesi'nin de bu projesi örnek olabilecek bir projedir." şeklinde konuştu.

Törende konuşan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, "Organik gübreyle ilgili gerek sıvı gerekse makinelerle ilgili törende bir araya geliyoruz. Daha önce DOKAP ile birlikte 972 çiftçimize birer dekar olmak üzere birer ton hem katı gübre hem sıvı gübrelerini teslim etmiştik. Bugün bu proje ile fındık üreticilerini özellikle Çakmak Barajı havzasındaki fındık üreticilerimize teslimatlarını yapacaklar. Toplam Samsun'da 1 milyon 160 bin dekar alanda fındık üretimimiz var. Bunun içerisinde 37 bin 500 dekar alanda da organik fındık üretimi yapılmaktadır. Özellikle sulama suyu olarak kullanılan Çakmak Barajı çevresinde dağıtılacak olan bu organik gübreler bizler için Samsun için sadece üretim açısından değil içme suyu kalitesi açısından da önem arz etmektedir" dedi.

Son olarak kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise "İç piyasaya, uluslararası alana çok nitelikli kaliteli ürünler üretmemiz gerekiyor. Dünyada üretilen başka ürünlerden de farkındalığımızın olması gerekiyor. Ürettiğimiz ürüne dünyanın ihtiyaç duyması gerekiyor. İçeride ve dışarda satılabilir olması gerekiyor. Biz birçok projeleri bir arada yürütürken altyapıları yapıyoruz. Bütün altyapıları 2023 yılına kadar bitiriyoruz. İçme suyu noktasında da. Çarşamba'da otopark inşaatımız da başladı. İller Bankası'ndan kanalizasyon ve içme suyu ihalesini bu sene yaparsak Çarşamba'nın bütün bulvarlarındaki kendine has projeleri inşallah gayret içerisinde ilçe belediyemizle hayata geçireceğiz. Bunlar devasa yatırımlardır. Şehrimiz altyapımız yaşamamız için önemlidir. Zaten belediye denildiği zaman akla ilk önce yol, su bunlar geliyor. Belediyecilik aslında bu değil ki. Birçok alanda kültürel, turizm alanında, tarımsal alanda, sanayi üretiminde, eğitimde, ulaşımda bizim emek vermemiz gerekiyor. Bölgenin merkeziyiz. Bu dönemin sonuna kadar inşallah yerel yönetimlere özellikle Samsun'da bugüne kadar bildiğimiz belediyenin üzerinde bir nitelik katacağız. Bu faaliyette bunlardan bir tanesidir" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından dal kırma ve pülverizatör makinelerinin testi yapıldı. Tören toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Eklenme : 16.04.2021
Diğer Haberler
DOKAP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİ-DOKAP) İstişare Toplantısı GerçekleştirildiDOKAP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİ-DOKAP) Giresun Üniversitesi ev sahipliğinde YÖK Başkanı Prof.Dr. Erol ÖZVAR’ ın katılımı ile DOKAP Üniversiteleri istişare toplantısı Ömer Halis Demir toplantı salonunda gerçekleştirildi.
"Karadeniz Bölgesinde Isırgan Tarımının ve Teknolojisinin Yaygınlaştırılması Projesi” Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi“Karadeniz Bölgesinde Isırgan Tarımının ve Teknolojisinin Yaygınlaştırılması Projesi” değerlendirme toplantısı DOKAP İdaresi Başkanlığında düzenlendi. Düzenlenen toplantıya, DOKAP İdaresi Başkanı Hakan GÜLTEKİN, Başkan Yardımcıları Mustafa Kemal Bilgin ve Şeref DEMİR, DOKAP BKİ Koordinatörü Osman DEMİR ile 19 Mayıs Üniversitesinden Prof. Dr. Selim AYTAÇ, Prof. Dr. Ali Kemal AYAN, Ordu Üniversitesinden Ziraat Fakültesi Dekan Yrd. Özbay DEDE, Giresun Üniversitesinden Dr. Öğretim Üyesi Kenan BÜYÜKKAYA ile Fındık Harmanı İşletmecisi Demet ÖZDEMİR' in katılımları ile tamamlandı.
DOKAP Sözleşmeli Uzman Personel Alım İlanıBaşkanlığımızca 03/06/2011 tarih ve 642 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 5. Maddesinin 3. Fıkrası ve 11/09/2013 tarihli ve 28762 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2013/5286 karar sayılı Bölge Kalkınma İdarelerinde Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslara göre İşletme, İktisat, Maliye, Kamu Yönetimi veya bunlara denkliği yüksek öğretim kurulunca kabul edilen yurtiçindeki veya yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından en az lisans düzeyinde mezun olan 2 (iki) sözleşmeli uzman personel alımı gerçekleştirilecektir.
Gümüşhane İlinde DOKAP Tarafından Desteklenen Projeler Kapsamında Ekipman Dağıtım Töreni GerçekleştirildiDoğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanlığı tarafından desteklenen Gümüşhane Tarım ve Orman İl Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen ‘Organik Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi’, 'Gümüşhane Meralarında Otlatma ve Verimliliğin Arttırılması Projesi' kapsamında üreticilere 4070 kg temel petek alımı, 1226 adet organik kovan, 876 adet Varroa ilaç, Kontrol ve Analiz Hizmet Alımı Sertifikasyon belgesi ile 350 adet sıvat dağıtım töreni gerçekleştirildi.
DOKAP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİDOKAP) Üst Kurul ve Stratejik Planlama Kurulu Toplantısı GerçekleştirilmiştirDOKAP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİDOKAP) Dönem Başkanı Giresun Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, 20 Ekim 2021 Çarşamba günü Giresun ili Kümbet yaylasında Üst Kurul ve Stratejik Planlama Kurulu toplantısı gerçekleştirilmiştir.
Ordu İlinde Fındık Altı Yumurta Tavukçuluğu Projesi İmza Töreni GerçekleştirildiDOKAP İdaresi olarak desteklediğimiz Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile birlikte yürütülen 'Fındık Altı Yumurta Tavukçuluğu Projesi' kapsamında Ordu ilimizde yer alan üreticilerle hibe sözleşmesi imza töreni gerçekleştirildi.