DOKAP’tan Samsun Çakmak Barajı Havzasında Organik Üretime Destek

DOKAP BKİ Başkanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile 2020-2021 yıllarında birlikte yürütülen "Çakmak Barajı Çevresinde Bulunan Sulama Havzası Korunması ve Organik Üretimi Destekleme Projesi" kapsamında organik fındık tarımda verim artışı için 345 çiftçimize 28 adet pülverizatör, 2 adet dal parçalama makinesi, 5 ton sıvı organik gübre desteği sağlandı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından ortaklaşa yapılan "Organik Havzalarda Organik Üretimin Geliştirmesi Projesi" kapsamında Çarşamba ilçesi Ağcagüney Mahallesi'ndeki fındıkla uğraşan çiftçilere organik gübre, pülverizatör ve dal parçalama makinesi dağıtıldı. Çakmak Barajı havzasında doğal yaşamın korunması ve içme suyu kirlenmesinin önlenmesi amacıyla yürütülen proje kapsamında dağıtılan ürünler için Ağcagüney Mahallesi'nde tören düzenlendi.

Törene, DOKAP BKİ Başkanı Hakan GÜLTEKİN, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM, Çarşamba Kaymakamı Şükrü YILDIRIM, Çarşamba Belediye Başkanı Halit DOĞAN ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa DEMİR katılım sağladılar.

"Su havzalarının korunması ile ilgili bir hedefimiz var"

Projenin önemine değinen DOKAP Başkanı Hakan Gültekin, "DOKAP olarak özellikle bölgenin gelişmişliğiyle ilgili sektörel bazda eylem planımız çerçevesinde önemli çalışmalar yürütmekteyiz. Bu doğrultuda bugün Çakmak Barajı çevresindeki su havzasında iki şey hedeflenmektedir. Öncelikle olarak su havzalarının korunması ile ilgili bir hedefimiz var. İkinci hedefimiz ise organik üretim. Bu doğrulta çiftçilerimizin desteklenmesi daha sonraki üretim ve sonraki süreçle ilgili satış ve pazarlama ile ilgili önemli hedefler var. Özellikle yerel yöneticilerimiz çiftçinin, üreticinin yanında istihdama konu olabilecek güzel işlerin takibindeler. Büyükşehir Belediyesi'nin de bu projesi örnek olabilecek bir projedir." şeklinde konuştu.

Törende konuşan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, "Organik gübreyle ilgili gerek sıvı gerekse makinelerle ilgili törende bir araya geliyoruz. Daha önce DOKAP ile birlikte 972 çiftçimize birer dekar olmak üzere birer ton hem katı gübre hem sıvı gübrelerini teslim etmiştik. Bugün bu proje ile fındık üreticilerini özellikle Çakmak Barajı havzasındaki fındık üreticilerimize teslimatlarını yapacaklar. Toplam Samsun'da 1 milyon 160 bin dekar alanda fındık üretimimiz var. Bunun içerisinde 37 bin 500 dekar alanda da organik fındık üretimi yapılmaktadır. Özellikle sulama suyu olarak kullanılan Çakmak Barajı çevresinde dağıtılacak olan bu organik gübreler bizler için Samsun için sadece üretim açısından değil içme suyu kalitesi açısından da önem arz etmektedir" dedi.

Son olarak kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise "İç piyasaya, uluslararası alana çok nitelikli kaliteli ürünler üretmemiz gerekiyor. Dünyada üretilen başka ürünlerden de farkındalığımızın olması gerekiyor. Ürettiğimiz ürüne dünyanın ihtiyaç duyması gerekiyor. İçeride ve dışarda satılabilir olması gerekiyor. Biz birçok projeleri bir arada yürütürken altyapıları yapıyoruz. Bütün altyapıları 2023 yılına kadar bitiriyoruz. İçme suyu noktasında da. Çarşamba'da otopark inşaatımız da başladı. İller Bankası'ndan kanalizasyon ve içme suyu ihalesini bu sene yaparsak Çarşamba'nın bütün bulvarlarındaki kendine has projeleri inşallah gayret içerisinde ilçe belediyemizle hayata geçireceğiz. Bunlar devasa yatırımlardır. Şehrimiz altyapımız yaşamamız için önemlidir. Zaten belediye denildiği zaman akla ilk önce yol, su bunlar geliyor. Belediyecilik aslında bu değil ki. Birçok alanda kültürel, turizm alanında, tarımsal alanda, sanayi üretiminde, eğitimde, ulaşımda bizim emek vermemiz gerekiyor. Bölgenin merkeziyiz. Bu dönemin sonuna kadar inşallah yerel yönetimlere özellikle Samsun'da bugüne kadar bildiğimiz belediyenin üzerinde bir nitelik katacağız. Bu faaliyette bunlardan bir tanesidir" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından dal kırma ve pülverizatör makinelerinin testi yapıldı. Tören toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Eklenme : 16.04.2021
Diğer Haberler
Samsun Valiliğine ZiyaretBaşkanımız Sn. Hakan GÜLTEKİN, Samsun Valisi Sn. Zülkif DAĞLI'yı makamında ziyaret ederek İdaremiz tarafından Samsun'da gerçekleştirilen proje ve çalışmalara yönelik istişarelerde bulundu.
DOKAP Gümüşhane İlindeki Sarı Kantaron Üretimi İle İhracata Katkı SağlayacakDOKAP BKİ Başkanlığımız tarafından 2015 yılında başlatılan DOKAP Bölgesinde Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması projesi ile üretilen sarı kantaronlar Gümüşeller Kadın Kooperatifi tarafından satın alınarak Mersin Limanından ihraç edilmek üzere yola çıktı
Rize Ticaret Borsası Başkanı Sayın Mehmet ERDOĞAN'dan Başkanlığımıza ZiyaretRize Ticaret Borsası Başkanı Sayın Mehmet ERDOĞAN ve beraberindeki heyet DOKAP Başkanımız Sayın Hakan GÜLTEKİN'i ziyaret etti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın destekleriyle DOKAP, DOKA ve Rize Ticaret Borsası işbirliği ile yürütülen ve yapımı devam eden “Rize Çay Çarşısı Projesi”nin mevcut durumu ve kaynak desteği ile ilgili istişarelerde bulunuldu.
Artvin İli Kompost Üretimi ve Paketleme Tesisi  Projesi Protokolü İmzalandıArtvin İli Kompost Üretimi ve Paketleme Tesisi  Projesi Protokolü imzalandı
Ordu Valiliğinden Başkanlığımıza ZiyaretOrdu Valiliğinden Başkanlığımıza Ziyaret
DOKAP İdaresinden Manda Yetiştiricilerine Destek DOKAP İdaresinden Manda Yetiştiricilerine Destek