DOKAP Gümüşhane İlindeki Sarı Kantaron Üretimi İle İhracata Katkı Sağlayacak

Türkiye’de organik Sertitikalı ve standart kalitede sarı kantaron bitkisinin üretimi 2015 yalında bugüne ülkemizde en iyi Gümüşhane( Şiran) da üretilebileceği proje kapsamında yapılan Ar-Ge çalışmalarında ortaya konmuştur.
Bundan sonra Gümüşhane sarı kantaron üretimi artırılarak, üretilen sarı kantarondan geliştirilecek katma değerli ürünler( bitkisel ilaç, gıda takviyesi vb.)  hem ülkemize yurt dışından ithal edilen sarıkantaron ürünleri engellenmiş olacak, sonra da katma değerli sarı kantaron ürünlerini ihraç etmeyi hedefliyoruz.
Projenin Teknik Danışmanı Selçuk Üniv Ziraat Fak Tıbbi Bitkiler Anabilim Dalı Başkanı Prof Dr Yüksel KAN, Projemize Ar-Ge, üretim ve pazarlama konularında destek veren DOKAP VE ANG Vakfına ( Macahel A.Ş.) çok teşekkür ederiz. Bu projenin Şiran’a kazandırılmasında ise çok büyük emeği geçen Şiran Tarım ve Orman Müdürlüğüne tüm sarı kantaron üreticilerimiz adına teşekkür ederim.

Eklenme : 15.03.2021
Diğer Haberler
DOKAP’tan Samsun Çakmak Barajı Havzasında Organik Üretime DestekDOKAP BKİ Başkanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile 2020-2021 yıllarında birlikte yürütülen "Çakmak Barajı Çevresinde Bulunan Sulama Havzası Korunması ve Organik Üretimi Destekleme Projesi" kapsamında organik fındık tarımda verim artışı için 345 çiftçimize 28 adet pülverizatör, 2 adet dal parçalama makinesi, 5 ton sıvı organik gübre desteği sağlandı.
Samsun Valiliğine ZiyaretBaşkanımız Sn. Hakan GÜLTEKİN, Samsun Valisi Sn. Zülkif DAĞLI'yı makamında ziyaret ederek İdaremiz tarafından Samsun'da gerçekleştirilen proje ve çalışmalara yönelik istişarelerde bulundu.
Rize Ticaret Borsası Başkanı Sayın Mehmet ERDOĞAN'dan Başkanlığımıza ZiyaretRize Ticaret Borsası Başkanı Sayın Mehmet ERDOĞAN ve beraberindeki heyet DOKAP Başkanımız Sayın Hakan GÜLTEKİN'i ziyaret etti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın destekleriyle DOKAP, DOKA ve Rize Ticaret Borsası işbirliği ile yürütülen ve yapımı devam eden “Rize Çay Çarşısı Projesi”nin mevcut durumu ve kaynak desteği ile ilgili istişarelerde bulunuldu.
Artvin İli Kompost Üretimi ve Paketleme Tesisi  Projesi Protokolü İmzalandıArtvin İli Kompost Üretimi ve Paketleme Tesisi  Projesi Protokolü imzalandı
Ordu Valiliğinden Başkanlığımıza ZiyaretOrdu Valiliğinden Başkanlığımıza Ziyaret
DOKAP İdaresinden Manda Yetiştiricilerine Destek DOKAP İdaresinden Manda Yetiştiricilerine Destek