Tarımsal Girişimcilik Ön Kuluçka Merkezi Açıldı

Başkanlığımız ve Samsun 19 Mayıs Üniversitesi tarafından yürütülen “ DOKAP Bölgesinde Tarım Sektöründe Girişimcilik Kapasitesinin Araştırılması ve Geliştirilmesi Projesi” kapsamında Ziraat Fakültesi bünyesinde “Tarımsal Girişimcilik Ön Kuluçka Merkezi” açılışı, Başkanımız Sn. Ekrem YÜCE, 19 Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf DEMİR, çok sayıda Akademisyen, öğrenci ve davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Törenin açılış konuşmasını yapan proje yürütücüsü OMÜ Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşat DEMİRYÜREK, proje ile ilgili bilgiler vererek bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen başta başkanımız Sn. Ekrem YÜCE olmak üzere tüm DOKAP çalışanlarına teşekkür etti.

Ardından konuşan OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir, “Ziraat Fakültesini girişimciliğin merkezi haline getiriyoruz. Proje kapsamında açtığımız ön kuluçka merkezinde kuluçka konusunda girişimcileri ağırlayacağız. Orası bir fikir merkezi olacak. Vatandaşlarımız, çiftçilerimiz, öğrencilerimiz ve mühendislerimiz sektörle ilgili projelerini orada konuşup tartışacak. Bu merkez bölgemiz için çok önemlidir” dedi.

19 Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ceyhan konuşmasında  “İyi bir fikir sayesinde gelişmiş ülkelerin önüne geçilebilir. Türkiye’de bu konuda güzel şeyler yaşanmaya başladı. Eğer iyi bir fikriniz varsa ve bu fikir topluma fayda sağlıyorsa inanın para probleminiz yok. Altyapı probleminiz de yok” diye konuştu.

Son olarak söz alan Başkanımız Sn. Ekrem YÜCE, “DOKAP BKİ olarak bölgemizin ve ülkemizin kalkınması için girişimciliğin geliştirilmesini olmazsa olmaz olarak görüyor ve bu konudaki çalışmalarımızı tüm hızıyla devam ettiriyoruz. Devlet olarak bizlerin görevi insanımızın girişimci yönünü ortaya çıkarmak ve onları her türlü destekle teşvik etmektir. Girişimcilik milletimizin kanında var. Milletimiz girişimci olmasaydı Orta Asya’dan buraya kadar gelemezdi. Dolayısıyla Türklerde girişimcilik çok eskilere dayanıyor. Girişimci olmak için risk almak ve fırsatları kovalamak gerekiyor. ‘Fırsat yağmur gibidir’ derler. Eğer yağmur yağdığı anda tasını uzatmazsan o yağmur yağar gider. Bir girişimci çok hızlı düşünmelidir. En zor şartlar altında karar alarak hayata geçirmek mecburiyetindedir. Dolayısıyla girişimci eskinin yerine yeniyi getirdiği için geleneksele bağlı olanların direncini kırmak zorundadır.“ dedi.

Haberler