Bölgemiz Adına Önemli Bir Projeyi Daha Hayata Geçiriyoruz

Başkanlığımız ve Karadeniz Teknik Üniversitesi yürütücülüğünde Giresun Üniversitesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinin katkılarıyla gerçekleştirilen  “DOKAP Bölgesi illeri Düzenli Depolama Alanları İçin Yer Tespiti Çalışması ve Alternatif Katı Atık Bertaraf Sistemleri Araştırma Projesi” tamamlanmıştır.

Proje çıktılarının kamuoyuna açıklanması için idaremiz merkez binası toplantı salonunda bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Başkanımız S. Ekrem YÜCE ‘nin ev sahipliğindeki toplantıya Karadeniz Teknik Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Giresun Üniversitesinin değerli akademisyenleri, ilgili uzmanlar ve basın mensupları katıldı.

Başkanımız Sn. Ekrem YÜCE, törende yaptığı konuşmasında, “Projeyi eylem planımıza koymamız, bölgemizin katı atık yönetiminde yaşadığı sosyolojik, çevresel ve ekonomik sorunları en aza indirgeyebilmek öngörüsüyle olmuştur. Akabinde proje ile ilgili bölge üniversitelerimizden teknik proje teklifleri alınmış, gerek bakanlığımız ve gerekse yönetim olarak bizlerin değerlendirmeleri sonucunda projenin, bölgemizin en köklü üniversitesi olan Karadeniz Teknik Üniversitesi yürütücülüğünde, Ondokuz Mayıs Üniversitesinin ve Giresun Üniversitesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. 2016 yılı Ocak ayında başlayan projemiz, Başkanlığımız ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümü, GISLab Araştırma Geliştirme Laboratuvarı iş birliğiyle yaklaşık 20 ayda tamamlanmıştır. Proje, kapsadığı alan bakımından bölgemizde gerçekleştirilen en büyük projelerden biridir. Çalışma alanı yaklaşık 49 bin kilometre olan ve ayrıca birçok farklı meslek disiplinin de projeye katkı sağladığı böyle büyük bir projenin başarıyla tamamlanması ile bölgemiz ciddi katkılar elde etmiştir. Bu proje ile bölgemizde enerji üretimi de yapılabilecek düzenli katı atık depolama alanlarını, atık yakma tesisi 4 alanlarını ve kompost tesisi alanlarını bilimsel yöntemlerle ve çok disiplinli çalışmalar sonucunda optimum olarak belirlemiş olduk. Proje sonucunda bölgede ulusal ve uluslararası mevzuata uygun, çevresel ve sosyolojik kriterleri sağlayan toplamda 40 adet uygun düzenli katı atık depolama alanı yeri belirlenmiştir. Bu bağlamda ilgili kurum ve kuruluşların ve hatta belirlenen dış paydaşlarında görüşleri alınmıştır. Her il için proje bütçesi çerçevesinde iki adet olmak üzere, 5 bölgede toplam 16 en uygun düzenli katı atık depolama alanı belirlenmiştir” dedi.

Başkanımız Sn. Ekrem YÜCE Kamuoyunda bazı yanlış algıların önüne geçmek adına yaptığı açıklamada; “Belirlenen bu alanların atık toplama alanı olacağı gibi bir durum söz konusu değildir. Bu alanlar Karadeniz Teknik Üniversitesi, Giresun Üniversitesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinin değerli akademisyenleri tarafından bilimsel yöntemlerle belirlenen alanlar olup; bölgemizin ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirilmiş bir araştırma projesidir. Bu alanların atık toplama alanı olarak kullanılması Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ilgili belediyelerin yetki ve sorumluluğu altındadır” diye belirtti.

Haberler