Bafra Damızlık Manda Üreticileri Birliği Süt Toplama Merkezi Açılışı Yapıldı

Başkanlığımız tarafından yürütülmekte olan “Çiğ Süt Toplama Alt Yapısının İyileştirilmesi Projesi” kapsamında Samsun’un Bafra ilçesinde Damızlık Manda Üreticileri Birliği Süt Toplama Merkezi’nin açılışı ve üreticilerimize süt soğutma tankı ve süt sağım makinalarının dağıtım töreni gerçekleştirildi.

Bafra ilçesi Doğanca Mahallesi’nde yapılan açılışa Başkanımız Sn. Ekrem YÜCE’nin yanı sıra Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, Bafra Kaymakamı Ali Fuat TÜRKEL, Bafra Belediye Başkanı Zihni ŞAHİN, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman TOPALOĞLU,  Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Başkanlığımız uzmanları ve vatandaşlar katıldı.

Başkanımız sn. Ekrem YÜCE açılışta yaptığı konuşmasında; “Proje ile 2015 yılında ;1 Adet 3.000 Lt lik Süt Soğutma tankı, 3 Adet 2.000 Lt lik Süt Soğutma Tankı, 3 Adet 500 Lt lik Süt Soğutma Tankı, 25 Adet 300 lt lik Süt Soğutma Tankı, 6 Adet 1.500 Lt lik Araç Üstü Süt Toplama Tankı, Samsun ilinin Vezirköprü, Salıpazarı, Çarşamba, Ladik, Havza ve Terme ilçelerindeki süt toplama merkezlerine alınmış olup Salıpazarı Avut Kooperatifi Süt Toplama Binası da tadilat edilmiştir.

2016 yılında ise; 2 Adet 5.000 Lt lik Süt Soğutma Tankı, 7 Adet 3.000 Lt lik Süt Soğutma Tankı, 8 Adet 1.500 lt lik Araç üstü Süt Toplama Tankı, 15 Adet 500 Lt lik Süt Soğutma Tankı, 10 Adet 12 kVA Jeneratör,1 Adet 50 kVA Jeneratör ve1 Adet 40 kVA Jeneratör ekipman alımı Samsun ilinin Vezirköprü, Salıpazarı(Avut), Atakum, Tekkeköy, Bafra, Asarcık ve Terme ilçelerindeki süt toplama merkezlerine yapılmış olup 4 Adet tekli konteynar Süt Toplama Merkezi,1 Adet prefabrik Süt Toplama Merkezi kurulumları ile Bafra Manda Birliği Süt Toplama Merkezinin ve Vezirköprü Süt Toplama Merkezlerinin de tadilat işlemleri yapılmıştır.2015-2016 yıllarında projeye toplam 1.320.066 TL ödenek aktarılmıştır” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ ise, “DOKAP sadece yol alt yapısı olarak 15 milyon TL katkıda bulunmuş, onun dışındaki üretime dönük ve özellikle kırsal kalkınmanın teşvik edilmesine dönük verdikleri bütün katkılar için kendilerine teşekkür ederim. Onlar da bir bölge idaresi başkanı olarak Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla hareket ediyor. Sonuçta bir büyük mücadelenin askerleriyiz. Bu büyük mücadele kalkınma mücadelesi. Türkiye bundan 15-18 sene önce bundan 3 katı daha fakirdik. Türkiye 15 senede 3 katı kadar zenginleşti” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından protokol tarafından Damızlık Manda Üreticileri Birliği Süt Toplama Merkezinin açılışı yapıldı. Açılışın ardından 15 çiftçiye 500 litre soğutma tankı ve 4’lü otomatik sağım makinesi verildi.

Haberler