Sakarya Arıcılık Paneli Gerçekleştirildi

Arı Yetiştiricileri Birliği 9.Arıcılık Paneli Sakarya’da Yapıldı

Sakarya’da son dönemde artan arı ölümleri ve besleme konusundaki sıkıntılar ile sorunların bilinçlenerek üstesinden gelmek amacıyla Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından 9. Arıcılık Paneli Erenler Belediyesi Kültür Merkezinde Büyük bir katılımla gerçekleşti.

Panele Başkanımız Sn. Ekrem YÜCE’nin yanı sıra, Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, Sakarya Ziraat Odası Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Hamdi Şenoğlu, Sakarya Orman Bölge Müdürü Okan Kurşun, Sakarya Medya Derneği Başkanı Mehmet SAĞLAM, Habervole Genel Yayın Yönetmeni Fehmi DUMAN, Sakarya Kültürel ve Doğal Kaynakları Koruma Derneği Başkanı Osman ZOR, Kainat Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Hatice BULUT ile Arı üreticileri katıldı

 

Başkanımız Sn. Ekrem YÜCE panelde yaptığı konuşmada Türkiye’nin arıcılıkta, dünyada Çin’den sonra ikinci sırada olduğunu söyledi.

Yüce, Türkiye’nin bal üretiminin beşte birinin Doğu Karadeniz’de yapıldığını ifade ederek, “Türkiye’de 107 bin ton bal üretimi var ve bu üretimin 22 bin tonunu Doğu Karadeniz gerçekleştiriyor.” dedi.

Doğu Karadeniz’in, coğrafyası ve bitki örtüsünden dolayı çok zengin aromalı bitkilerle kaplı olduğuna dikkati çeken Yüce, bunlar arasında ıhlamur, enginar ve kestanenin ön plana çıktığını belirtti.

Ballı bitkilerin yoğun merkezi olan Doğu Karadeniz’de arıcılığa teşvik verdiklerini anlatan Yüce, “Bir yandan bal üretimini artırırken bir yandan da bal dışındaki katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi konusunda çalışmalarımız var. Bin 140 kişiyi eğitimden geçirdik, sertifika ve destek verdik. Şu anda arı sütü, polen, propolis ve arı zehri üretilmesiyle ilgili çalışmalarımızı hızlı şekilde sürdürüyoruz.” diye konuştu. Marmara Bölgesi de Bal üretiminde çok güzel noktaya gelebilir. Toplantılarınız ve hayatımızın bal gibi olmasını dilerim” dedi.

Haberler