KİVİ VE YUMURTA ÜRETİMİ İÇİN BÖLGEMİZE ÖNEMLİ YATIRIM

Doğu Karadeniz Bölgesinde Serbest Sistem Yumurta Tavukçuluğunun Yaygınlaştırılması Projesi ve Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Projesi Kapsamlarında Yumurta Paketleme Tesisi ve Soğuk Hava Deposu kurulmasına ilişkin protokol Başkanlığımız ile Altınordu Belediyesi arasında imzalandı.
Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda 13.11.2015 tarihinde Başkanımız Sn. Ekrem YÜCE, Ordu Vali Vekili Sn. Ahmed Akın VARICIER, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Enver YILMAZ, Altınordu Belediye Başkanı Sn. Engin TEKİNTAŞ arasında imzalanan protokol ile Yumurta Paketleme Tesisi Projesi için 560.000 TL, Soğuk Hava Deposu Projesi için 790.000 TL ödenek tahsis edilmiştir.
Protokol Töreninde konuşan Başkanımız Sn. Ekrem YÜCE; “Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Eylem Planı kapsamında uygulamaya konulan Hayvancılık Altyapısının Geliştirilmesi Projesi’nin bir alt projesi olan Hayvancılık İşletmelerinin Modernizasyonu ve Eğitimi Projesi çerçevesinde uygulanmak üzere “Doğu Karadeniz Serbest Sistem Yumurta Üretimi Paketleme Tesisi Kurulumu Projesi’’ ve Bitkisel Üretim Altyapısının Geliştirilmesi Projesi’nin bir alt projesi olan “Soğuk Hava Deposu Projesi” teklifi Altınordu Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanarak Başkanlığımıza iletilmiştir. Her iki proje Başkanlığımız tarafından değerlendirilmiş olup Yumurta Paketleme Tesisi Projesi için 560.000 TL, Soğuk Hava Deposu Projesi için 790.000 TL ödenek tahsis edilmiştir. Her iki projemizin de bölgemize hayırlı olmasını dilerim.
Ordu ilimizde kurulacak olan modern ve kalite yönetim sistemleri çerçevesinde yönetilmekte olan bir paketleme tesisi kurulumu ticari yumurtacı sektörünün modernizasyonunda da önemli bir etkiye sahip olacak ve pazar payında artışa olumlu yönde etki edecektir. Tesisimiz, Mülkiyeti Ordu İli Altınordu Belediyesine ait olan Akçatepe Mahallesinde, 2.140.00 M2 lik arsa üzerine yapılacak olup günlük 50.000 adet yumurta paketlenecektir.
Soğuk Hava Deposu ise mülkiyeti yine Altınordu Belediyesine ait olan Kayabaşı Mahallesinde 4.809,00 M2 alan üzerinde 550 ton kivi depolama kapasitesine sahip olacaktır. Proje tamamlandığında, üreticiler ürünlerine daha rahat pazar bularak gelir artışı sağlayacaktır. Gelir artışı bölgemizde kivi alanlarının artmasına ve fındığa olan bağımlılığın azalarak çiftçilerin 2. bir gelir kaynağına kavuşmasına vesile olacaktır.
Uygulamayı planladığımız proje ile Ordu merkez ve ilçelerinde üreticilerden alacağımız kivi meyvesinin muhafazası ilimizde sağlanacak, hasat dönemi dışında il dışından gelecek talebe göre kivi pazarlanarak ilimize katma değer sağlanacaktır. Yatırımımızla kırsal alandaki fındık üreticilerinin ek gelire kavuşması sayesinde ekonomik ve sosyal gelişimine de katkı sağlanacaktır. Ordu’da TUİK verilerine göre 2.936 dekar alanda yılda 6000-7000 ton kivi üretimi ile Türkiye’de 2. sıradadır. Bugün Ordu ili, Türkiye kivi üretiminin % 17’sini karşılar durumdadır. Henüz meyve vermeyen ağaçlar da dikkate alındığında önümüzdeki 5 yıl içinde Ordu ili 10 bin ton kivi üretebilecektir. İlimizde toplam escort sivas kapasitesi 2.200 ton olan 5 adet kivi muhafaza deposu bulunmaktadır. Kivi üretiminin hızla artması yakın gelecekte kivi işleme paketleme ve muhafaza tesislerine olan ihtiyacı da beraberinde getirecektir.
Her iki tesisimizde vatanımıza, milletimize Ordu ilindeki Serbest Sistem Yumurta Üretimi yapan işletmelerimize ve Kivi üretimi yapan işletmelerimize hayırlı uğurlu olmasını dilerim.” Dedi.

IMG_7824IMG_8106IMG_7866